Rehberlik Tanıtımı

Değerli Velimiz,

 

Rehberlik servisi olarak amacımız öğrencilerimizin zihinsel, fiziksel, sosyal-duygusal ve mesleki gelişimlerini takip ederek; duygusal açıdan dengeli ve kontrollü, sağlam irade sahibi, doğru,  isabetli, yerinde ve zamanında karar verebilen, kabiliyet ve kapasiteleri son safhalarına kadar gelişmiş, geleceğe yönelik nesiller yetiştirmektir.

Bu amaçlarla yıl içinde öğretmenlerimiz ve siz değerli velilerimizle işbirliği içinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında yapacağımız rehberlik çalışmalarımız konu başlıkları ve özet bilgileriyle aşağıdadır.

 

Teşekkür ederiz.

ORYANTASYON

Özel İstanbul Orhangazi İlkokulu ve Medeniyet Ortaokulu olarak her yeni eğitim-öğretim dönemine zamanında ve eksiksiz başlamaya büyük önem veriyoruz. Bu amaçla resmi olarak eğitim-öğretim faaliyetleri başlamadan bir hafta öncesinde oryantasyon çalışmalarımızı başlatarak öğrencilerimizin bütün eksiklerini tamamlamasını sağlıyoruz. Anasınıfına, ilkokul 1. sınıfa başlayan ve okula yeni gelen öğrencilerimiz bu sayede okula kolayca uyum sağlamaktadırlar.

VELİ BÜLTENLERİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik servisi olarak öğrencilerimizin ihtiyaçlarına yönelik her ay bir konuda bilgilendirme bültenleri hazırlayarak velilerimizle paylaşıyoruz.

EVDE AİLE ETKİNLİK GÜNLERİ

Kurum olarak eğitimin sadece okulda yapıldığını düşünmüyoruz. Çocuğun okulda başarılı olmak için önce ev içerisinde mutlu olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple her Perşembe günü sizleri evde çocuklarınızla vakit geçirmeye davet ediyoruz.

ÖĞRETMEN KONSÜLTASYONU

Öğretmenlerimizin nitelikli öğrenciler yetiştirmelerinde ve eğitim-öğretim faaliyetlerini en yüksek verimle ilerletebilmelerine yardımcı olmak amacıyla, düzenli olarak her hafta ihtiyaca yönelik bilgi paylaşım toplantıları yapmaktayız.

BİREYİ TANIMA

Psikolojik danışma ve rehberlik servisi olarak öğrencilerin kendilerini tanımalarını sağlamak, ihtiyaçlarını ortaya koymak ve yapılacak çalışmalar için veri sağlamak amacıyla çeşitli testler ve envanterler uygulamaktayız.

ANA-BABA OKULU

Çocuğun eğitiminde anne ve babanın rolü büyük önem arz etmektedir. Anne ve babanın eğitimi, çocuk eğitiminin öncülüdür. Bu maksatla eğitim-öğretim dönemleri içerisinde belli aralıklarla ana-baba okulu düzenlenmektedir.

DEĞERLER EĞİTİMİ

Özel İstanbul Orhangazi İlkokulu ve Medeniyet Ortaokulu olarak en önemli amacımız değerlerini bilen ve hayatına uygulayarak erdeme dönüştürmüş nesiller yetiştirmektir. Bu amaçla okulumuzda değerler eğitimi çalışmaları rehberlik servisi olarak her eğitim- öğretim döneminde öğrencilerin bulunduğu gelişim özelliklerine uygun olarak hazırlamış olduğumuz plân ve programlar doğrultusunda tüm kurumda yürütülmektedir.

ÖĞRENCİ SEMİNERLERİMİZ

Eğitim-öğretim süresince öğrencilerimize ihtiyaçlarına yönelik olarak belirlediğimiz konularda seminerler düzenlemekteyiz. Bu seminerlere aktif katılımlarını sağlayarak gelişimlerini desteklemekteyiz.

VELİ VE ÖĞRENCİ GÖRÜŞMELERİMİZ

Birinci dönemde tüm velilerimizle randevulaşarak birebir görüşmeler yapmaktayız. Aynı şekilde öğrencilerimiz ile de ihtiyaçlarına yönelik gerekli sıklıkta görüşmelerimiz olmaktadır.

                Kevser Tipi                                                                                                       Senanur Akça


          Psikolojik Danışman                                                                                                Psikolog