YABANCI DİL EĞİTİMİ ARAPÇA

Arapça Öğreniyoruz

Akademisyenler, erken yaşta yabancı dil öğrenmenin çocukların problem çözme becerilerine olumlu etkisinin olduğunu belirterek, dil öğrenen çocukların matematik, anadil ve sosyal bilgiler alanlarında hazırlanan standart testlerden yabancı dil dersi almayanlara oranla daha başarılı olduklarını ifade ediyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Belma Haznedar, yapılan bilimsel çalışmaların bu gerçeği ortaya çıkardığını kaydederek, Erken yaşta yabancı dil, çocuğun olayları algılamada sınırlarını genişletecek, farklı kültürleri tanıması yanında karşılaştırmalar yaparak kendi kültürünü daha iyi tanımasını sağlayacaktır demiştir.

Okulumuzda bu bilinçle  anasınıflarımızda  İngilizce derslerimiz ile başlayan yabancı dil eğitimine,  , ilkokul 3.sınıftan başlnarak  öğrencilerimize yönelik ikinci bir yabancı dil olarak Arapça derslerinin eklenmesi ile  devam ediliyor.

3.sınıf öğrencilerimiz İngilizcenin yanı sıra karşılaştıkları bu ikinci dilin alfabesine Kur’an derslerinden aşina olsalar da ,  bir dil olarak arapça  öğrendikleri  yeni kelimeler , oyunlar ve şarkılar onlar için çok zevkli ve heyecanlı geçen ve merakla beklenen ders olarak  farklılık oluşturuyor.

Bu derslerde amaçlanan öğrencilerin günlük konuşma dilindeki temel kavramları ve cümle kalıplarını öğrenmelerin sağlamak. İki dili duyan çocuk, bu iki dili de anlayarak büyür. Erken yaşta değişik diller öğrenmek, çocuğun zeka kapasitesini de geliştirir. 

 Unutulmaması gereken ana kural , bir insan - bir dil. Bu bilinçle yabancı dil çalışmalarımızda öğrencilerimize en iyisini verebilmeyi hedefleyerek çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Okulumuz Hakkında

Maltepe İmamet Hitabet ve İlmi Araştırmalar Vakfımız, kurulduğu günden bugüne ilime, bilime ve insanlığa hizmet edecek tohumlar saçmaya, onları yetiştirmeye ve ülkemizin ve dünyanın her yerine bu tohumlarla güzellikler yaymaya gönül vermiş bir vakıftır. “Her kademede eğitim” şiarıyla yola çıkan vakfımızın eğitim kompleksinde 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında anaokulu olarak başladığımız özel okul çalışmalarımıza, 2013-2014 öğretim yılında ilkokulumuzu, 2016-2017 öğretim yılında da ortaokulumuzu açarak devam ettik. Rabbimize şükürler olsun ki çalışmalarımıza, sevdası çocuklar olan bir eğitim kadrosuyla, geleceğe milli ve manevi değerlere sahip hayırlı bir nesil yetiştirmek duası ve gayretiyle devam etmekteyiz.