DEĞERLER EĞİTİMİ

Okulumuz, temelinde Kur’an-ı Kerim ve Değerler Eğitimini esas alarak ülkemiz geleceğinin teminatı olduğuna inandığımız öğrencilerimizin Efendimiz (s.a.v.)’in izinde olan, hayırlara öncülük eden, ailesine, toplumuna, vatanına ve milletine faydalı olan bir “Müslüman Profili” sergilemesi adına önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu minvalde Değerler Eğitimi Zümresi olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile Eğitim Danışmanımız Araştırmacı Yazar Esma BUDAK öncülüğünde müfredat ve materyalleri belirlenen; inanç, ibadet, ahlak, siyer başlıkları altında değerler eğitimi derslerimizi; Hafız, İmam Hatip Ferhat KARS Hocamızın desteği ile de Kur’an-ı Kerim derslerimizi en verimli şekilde işlemeye devam etmekteyiz. Öğrencilerimizin zihinlerini yalnızca teorik bilgi ile doldurmak yerine bilgiyi öğrenmenin hemen ardından yaşamlarına geçirmelerini, benimsemelerini sağlayan bir sistemde gayret sarf etmekteyiz.      
Değerlerimiz; hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Paylaşma, Yardımlaşma, Saygı, Sevgi, Hoşgörü, Sorumluluk, Temizlik, Güven, Adalet gibi esaslarımızı örnek olay, drama, oyun, hikâye, toplumsal konular yardımıyla işlemekteyiz. Tüm bunları yaparken öğrencilerimizin yaş düzeylerine uygun, yeterli dini bilgi ve becerilere sahip olabilmeleri adına özen göstermekteyiz. “Allah’ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın…” (Al-i İmran/103)   Allah’ın ipi, O’nun tarafından belirlenen yaşam tarzıdır; Kur’an’dır. Mü’minlerin Allah ile olan ilişkilerini sağlam tutar ve onları bir toplum halinde birleştirir. Bu ayet çerçevesinde “Birliği, kardeşliği bir bütün olarak devam ettirmenin yöntemi Kur’an-ı Kerim’e sarılmaktır.” diyebiliriz. Rabbimiz her daim O’nun ipine sımsıkı tutunmayı, Efendimiz (s.a.v.)’in izinden gitmeyi, amacımız doğrultusunda yaptığımız etkinliklerin faydalı olmasını nasip etsin.

Anasınıfından ortaokul 8.sınıfa kadar olan Değerler Eğitimi, Kur’an-ı Kerim, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerimiz güzel bir şekilde devam ediyor. Din Kültürü derslerimiz kendi içerisinde Siyer (Peygamberimizin Hayatı (s.a.v.)), Temel Dini Bilgiler; İnanç (İman Esasları), İbadet, Ahlak Kuralları başlıkları ile ayrı ayrı etkinliklerle gerçekleştiriliyor. Özellikle öğrencilere dersleri sevdirme ağırlıklı aktivitelere yer veriliyor. Dersler dışında her öğle saatinde mescitlerde de yoğun bir hareketlilik var. Erkekler mescidinde öğrenciler öğle namazını cemaat ile kılıyor. Cuma günleri ise 4,5,6,7 ve 8.sınıf öğrencilerimiz muhakkak Cuma namazına götürülüyor. Ahlaki değerlerin yerleşmesi adına da öğretmenlerimiz farklı çalışmalar yapıyorlar. Rabbimiz bizleri ve evlatlarımızı Kur’an-ı Kerim’i güzelce okuyan,  Kur’an ve sünneti kendine hakkıyla rehber edinen, akademik bilgisinin yanında ahlak güzelliği ile çevresine örnek olanlardan eylesin. Amin.

 

 

Okulumuz Hakkında

Maltepe İmamet Hitabet ve İlmi Araştırmalar Vakfımız, kurulduğu günden bugüne ilime, bilime ve insanlığa hizmet edecek tohumlar saçmaya, onları yetiştirmeye ve ülkemizin ve dünyanın her yerine bu tohumlarla güzellikler yaymaya gönül vermiş bir vakıftır. “Her kademede eğitim” şiarıyla yola çıkan vakfımızın eğitim kompleksinde 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında anaokulu olarak başladığımız özel okul çalışmalarımıza, 2013-2014 öğretim yılında ilkokulumuzu, 2016-2017 öğretim yılında da ortaokulumuzu açarak devam ettik. Rabbimize şükürler olsun ki çalışmalarımıza, sevdası çocuklar olan bir eğitim kadrosuyla, geleceğe milli ve manevi değerlere sahip hayırlı bir nesil yetiştirmek duası ve gayretiyle devam etmekteyiz.