ANNELERLE KİTAP OKUMA PROJESİ

 Özel İstanbul Medeniyet Anneleri Okuyor Projesi

            Bazen günlük işlerimizin yoğunluğu, bazen de motivasyon eksikliği nedeni ile düzenli kitap okumakta zorlanıyoruz. Oysaki çocuklarımız düzenli kitap okuma alışkanlığına sahip olmasını çok istiyoruz. Bu nedenle hem kendimiz hem de çocuklarımıza örnek olabilmek için Özel İstanbul Medeniyet Ailesi olarak, Uzman Psikolog Yasemin Eyigün ile birlikte "Anneler Okuyor Projesi" 'ni hayata geçirmeye karar verdik.

Projenin Kısa Tanımı:

 Bu proje Özel İstanbul Medeniyet İlk-Ortaokulu  ve Uzman Psikolog Yasemin Eyigün tarafından geliştirilmiş olup kitap okuma alışkanlığının ailede yaygınlaşması için annelerin öncülüğünde gerçekleştirilecektir. Ayda 1 kere grup toplantıları yapılarak, o ay içerisinde önceden belirlenmiş ve okunmuş olan kitabın değerlendirilmesi yapılacaktır.

Projenin Amacı:

Bu projenin öncelikli amacı, annelerin düzenli kitap okuma alışkanlığı elde etmelerine katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda çocuk gelişimi, psikolojisi ve eğitimi gibi alanlarda okunacak eserler ile annelerin, çocuklarının dünyalarına daha çok girebilmelerini, onların ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmelerini sağlamak ve anne-çocuk iletişimini arttırmak hedeflenmektedir. Belirli kişi sayısı ile oluşturulacak grup ortamında, annelerin okudukları kitaplar ve kendi düşünceleri ile ilgili paylaşımları birbirlerine oldukça katkı sağlayacaktır. Bazen tavsiye veren bazen ise tavsiye alan konumunda olmak, grup içerisinde ki işbirliğini, annelerin baş etme gücünü arttıracaktır. Uzman bir psikolog eşliğinde yapılacak olan kitap değerlendirmeleri, katılımcılara hem kitapla ilgili hem de uygulamakta zorlandıkları alanlar ve merak ettikleri psikolojik konular hakkında konuşma fırsatı oluşturacaktır.

Projenin Hedefleri:

Düzenli kitap okumakta zorlanan anneler için, bu alışkanlığı kazanmak adına bir okuma grubunun parçası olmak çok motive edici olacaktır. Bu projenin öncelikli hedefi, düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanacak annelerin için, hem kendi ruh dünyalarını daha iyi tanımalarının hem de çocuklarının ruhsal ihtiyaçlarını fark edip, onlarla daha kuvvetli ilişkiler kurabilmelerinin yollarını öğrenmektir. Bu proje ile düzenli kitap okuyan anneler, düşüncelerini tartışma, bakış açılarını genişletme ve birbirlerinin düşüncelerinden faydalanma imkânı bulacaklardır.

Anneler Okuyor Projesi 11 Ekim Cuma günü başlamıştır.

Okulumuz Hakkında

Maltepe İmamet Hitabet ve İlmi Araştırmalar Vakfımız, kurulduğu günden bugüne ilime, bilime ve insanlığa hizmet edecek tohumlar saçmaya, onları yetiştirmeye ve ülkemizin ve dünyanın her yerine bu tohumlarla güzellikler yaymaya gönül vermiş bir vakıftır. “Her kademede eğitim” şiarıyla yola çıkan vakfımızın eğitim kompleksinde 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında anaokulu olarak başladığımız özel okul çalışmalarımıza, 2013-2014 öğretim yılında ilkokulumuzu, 2016-2017 öğretim yılında da ortaokulumuzu açarak devam ettik. Rabbimize şükürler olsun ki çalışmalarımıza, sevdası çocuklar olan bir eğitim kadrosuyla, geleceğe milli ve manevi değerlere sahip hayırlı bir nesil yetiştirmek duası ve gayretiyle devam etmekteyiz.