Rehber Öğretmenimizin önerileri


Sevgili Velilerimiz;

Çocuklarımızın bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna geldik. Sene başından itibaren göstermiş olduğunuz gayret için teşekkür ederiz.  Şimdi hem öğrenci hem de velileri bir karne heyecanı sarmış bulunmaktadır. Karne, bir eğitim- öğretim dönemi sonunda öğrenciye gösterilen bir kısım derslerden elde ettiği başarı durumunun göstergesi olarak kabul edilir. Karne günleri öğrencilik hayatının en önemli günlerinden biridir. Bu özel günü bazı öğrenciler için sevinç ve gurur içinde yaşarken, bazı öğrenciler ise üzüntü ve kaygı üzüntü ve kaygı içerisinde olabiliyor. Karne günlerinin korkulu rüya olmaması, bugünün öğrenciler için bir sonraki dönem için motivasyon kaynağı olarak hatırlanabilmesi için;

Karne, öğrencinin ders çalışma becerisini ölçen bir belgedir ancak kişiliğini ölçen bir belge değildir ve karne aynı zamanda başarının tek ölçütü de değildir. Her öğrencinin zihinsel yeterliliği, ilgi, yeteneği ve kişiliği farklıdır. Öğrencilerin çok farklı yeteneklere sahip olduğu göz önünde bulundurulmalıdır ve sadece ders notları değil davranış notları da değerlendirilmelidir.

Hızlı, yoğun ve yorucu geçen bir dönemin sonunda gelen yarıyıl tatili öğrenciler için; dinlenmek, eğlenmek ve ikinci döneme hazır olarak başlamak adına iyi bir fırsattır fakat sadece böyle düşülmemelidir.

 YARIYIL TATİLİ; YENİ EĞİTİM DÖNEMİNE HAZIRLANMAK

VE GEÇMİŞ DÖNEMİ

GÖZDEN GEÇİRMEK İÇİN

ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR.


Boş zaman diye adlandırılan yarıyıl tatili aynı zamanda kişilik gelişimi, bilgi, beceri ve hobi edinme için de önemli bir fırsattır.Yarıyıl tatili, bir dönem boyunca sorumluluklarını yerine getiren, yeni bilgi ve beceriler edinen ve birçok farklı gelişim alanına yönelik performans sergileyen öğrenciler için dinlenmek ve eğlenceli vakit geçirmek anlamına gelmektedir. Öğrenciler bu fırsatı, tatil boyunca kitap ve defterleri bir köşeye atarak ve okulların açılış gününe kadar bütün gün televizyon seyredip geceleri geç saatlerde yatarak ya da odaya kapanıp bilgisayar başında saatler harcayarak değerlendirme eğiliminde olabilir. Böyle bir tatil anlayışı öğrencilerimizi dinlenmekten çok yoracaktır. İyi bir tatil öncelikle planlı bir tatil olmalı ve çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişim alanlarına yönelik gerçekleştirilmelidir."AKILLI TATİL; NEYİ, NE ZAMAN, NEREDE, NASIL, NE KADAR YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ HATIRLATIR."

 

Karne, başarının tek ve en önemli göstergesi değildir.

Karne sonuçları, birçok veli ve öğrenci tarafından başarının tek ya da en önemli göstergesi olarak algılanmakta, düşünce, duygu ve davranışların yönünü belirlemektedir. Bu nedenle, bazı öğrenci ve veliler için mutluluk ve gurur kaynağı olan karneler bazıları için ise kaygı ve üzüntü sebebi olabilmektedir.

Çocuklar, almış oldukları karne notlarına bakılarak, çalışkan ya da tembel olarak değerlendirilmemeli, etiketlendirilmemelidir.

Anne ve babalar olarak verilecek tepkiler çocuğun diğer öğrenmelerini etkilemektedir. Çocukların öğrenme isteklerini köreltmeden ve yeni bilgiler almaktan korkmalarını sağlamadan, karşılaştıkları zorlukları yenmeleri için cesaretlendirmek sadece öğretim başarısını değil yaşam kalitesinin de artmasına yol açacaktır.

 

Veliler İçin Öneriler

 

* Karne sonuçları beklenti düzeyinin altında ise -Ne tatili? , -Tatili hak etmedin, otur ders çalış! diyerek çocukların tatil ihtiyaçlarını engellemeyin. Unutmayın ki, başarının anahtarı motivasyondur. Motive olmak için her açıdan dinlenmeye, eğlenmeye ihtiyaç vardır.

* Sadece karnedeki kötü notları değerlendirmeyin. Çocuklara neleri yapamadıklarından çok neleri yapabildiklerini ve yapabileceklerini anlatmak, olumsuz ve eksik bulunan davranışlar yerine olumlu özelliklerine yönelmek çok daha etkili olmaktadır. Sadece olumsuzlukları vurgulamak, başkalarıyla kıyaslama yapmak çocuğun diğer olumlu özelliklerini görmeyi engellemekte ve kendisini tümden başarısız olarak değerlendirmesine yol açabilmektedir.

* Tatil planlaması yaparken çocuklara yardımcı olmak önemlidir. Bu yardım ve yönlendirme aşamasında çocuklarla empati kurmak, onların yetenek, ilgi ve ihtiyaçlarını merkeze almak önemlidir. Yani tatil planlamasında sadece anne ve baba kendi öngördüğü ve hoşlandığı etkinliklere yönelmemeli, tatil çocuğun tatili olmaktan çıkarılmamalı ve planlama çocukla birlikte yapılmalıdır.

 * Tatili sadece evde, bilgisayar ya da televizyon başında geçirmesine müsaade etmeyin. Tabi ki tüm insanlar zamanlarının büyük bir kısmını sevdikleri ve eğlendikleri etkinliklere ayırmak isterler. Ancak, tatilin tüm gelişim alanlarına yönelik değerlendirilmesi önemlidir. Uzun süreli bilgisayar kullanmak ya da televizyon izlemek, fiziksel gelişimi olumsuz yönde etkileyebilmekte, göz bozukluklarına ya da obezite gibi sağlık sorunlarına ortam hazırlayabilmektedir.


* İnternet kullanımını denetim altında tutun. İnternette aynı zamanda çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek, zararlı içeriğe sahip siteler bulunmaktadır. Bu siteleri denetim altına almak için internet sağlayıcınızın filtreleme önerilerini yerine getirin.


* Yarıyıl tatili, anne ve babanın çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Etkin zaman dilimleri oluşturularak  mümkün olduğu kadar çok birlikte zaman geçirilmelidir.


* Birçok öğrenci, kitap ve defter kapağı açmadan, geceleri geç saatlerde yatarak ya da bilgisayar başında saatlerini harcayarak tatilini değerlendirme eğilimindedir. Belirli bir süre sonunda tembellik ortaya çıkar.Tatil boyunca bu tempoya alışan bünye okul açıldığında eski düzenine dönebilmek için zorlanır.

İkinci döneme hazır olmak amacıyla verilen tatil tam tersi bir durumla sonuçlanır. Bu nedenle planlama yapmak, kitap okumaya zaman ayırmak ve konu tekrarlarına tatilde yer vermek önemlidir.

 

Hiç şüphesiz yaşadığımız çağda teknoloji hayatı birçok anlamda kolaylaştırır ve teknolojik aletlerin kullanımı her yaştan insan için faydalı olabilir.  Ancak burada dikkat etmemiz gereken bu kullanımın hangi oranda olduğu ve çocuğun gelişimini nasıl etkilediğidir.

 

Uzun süreli bilgisayar kullanmak, televizyon izlemek hem fizyolojik hem psikolojik hem de sosyal anlamda özellikle gelişim çağındaki çocuk ve ergenler için ciddi bir tehlike olmaktadır. Bu anlamda çocuklarınıza bazı sınırlamalar getirmekte yarar var. Ancak bunun çocuğa eğlenceli alternatifler sunmadan yapılmasının çok faydalı olmayacağı göz ardı edilmemelidir. Yine kısıtlamaların teknolojik aletlerin tamamı için koyulması önemlidir. Yani günde 2 saat kullanım sınırı TV için ayrı, playstation için ayrı internet için ayrı olmamalı hepsi için toplamda 2 saat olmalıdır.

Söz konusu 2 saat içerisinde hangisinin ne kadar kullanılacağına çocuk karar vermelidir. Bu noktada yine dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta anne-babaların kullanımıdır. TV başında olan bir anne ya da eve gelir gelmez TV başına geçen bir baba çocuklara sınırlama getirme konusunda başarılı olamaz.

 Ev içinde teknolojiye alternatif etkinlikler olmalıdır. Teknolojiden uzak olduğu zamanlar çocuğunuzun gelişimine uygun, ailecek oynayabileceğiniz materyaller kullanabilir, hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Anne baba olarak zor durumda kalınca, teknolojiyi bir kurtarıcı olarak düşünmemelisiniz. Şüphesiz ki yetiştirmeniz gereken işler olabilir ve çocuğunuza vakit ayıramayabilirsiniz ancak bu durumda teknoloji yerine oyun ve oyuncak tercih etmeniz, son seçeneğe teknolojiyi koymanız faydalı olacaktır.

Aile içinde sıfır teknoloji saatleri oluşturabilir, bu saatler içinde her biriniz tüm teknolojik aletleri bir kenara bırakarak iletişim kurabilirsiniz.

 

Evde çocuklarınızla çocuk olun!

 

·        Çocuğunuzun yaşına uygun puzzle'lar alıp birlikte tamamlamaya çalışabilirsiniz. Hem çocuğunuzun dikkati gelişir hem de ailece bir etkinlik yapmış olursunuz.

 

·        Kelime oyunu scrabble çocuğunuzla birlikte vakit geçirebilmeniz için bir başka seçenek.

 

·        Bugünün büyüklerinin çocukluğunda en çok sevdikleri oyunlardan biriydi isim, şehir ve bitki oyunu. Çocuklarınızla birlikte oynayabilir, nostalji yaşayabilirsiniz.

 

·        Evde düzenlenecek bir define avı çocukların ilgisi çekecektir. Evin bir yerine kutu (içinde kitap, çikolatalar ya da ailece izleyeceğiniz bir film) saklayın. Çocukların bu define sandığına ulaşmasını sağlayacak ipuçlarını evin çeşitli köşelerine yerleştirin. Her ipucu notu bir sonraki ipucuna nasıl gidileceğini anlatır ve en sonunda ipuçlarını doğru çözen, defineye ulaşır.

 

·        Birlikte yemek hazırlamak, hem çocuğunuzla keyifli zaman geçirdiğiniz hem de yeni bilgi ve becerilerin öğrenildiği bir etkinliğe dönüşebilir. Çocukların en sevdiği bu mutfak işlerinin hamur açmak, köfte hazırlamak olduğunu söylemeden geçmeyelim.

 

·        Evde çocuğunuzla birlikte dolapları düzenleyebilir, kütüphanenin tozunu alabilirsiniz. Çocuk hem beceri kazanır hem de sorumluluk paylaşmayı öğrenir.

 

·        Eğer aile fotoğraflarınız bir albümde düzenli olarak durmuyorsa ya da tekrar düzenlenilmesi gerekiyorsa bunu ailece yapmak eğlenceli olabilir.

 

·        Evdeki artık malzemelerden yeni bir oyuncak tasarlayabilirsiniz.

 

İyi tatiller dileriz.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi

 

 

Okulumuz Hakkında

Maltepe İmamet Hitabet ve İlmi Araştırmalar Vakfımız, kurulduğu günden bugüne ilime, bilime ve insanlığa hizmet edecek tohumlar saçmaya, onları yetiştirmeye ve ülkemizin ve dünyanın her yerine bu tohumlarla güzellikler yaymaya gönül vermiş bir vakıftır. “Her kademede eğitim” şiarıyla yola çıkan vakfımızın eğitim kompleksinde 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında anaokulu olarak başladığımız özel okul çalışmalarımıza, 2013-2014 öğretim yılında ilkokulumuzu, 2016-2017 öğretim yılında da ortaokulumuzu açarak devam ettik. Rabbimize şükürler olsun ki çalışmalarımıza, sevdası çocuklar olan bir eğitim kadrosuyla, geleceğe milli ve manevi değerlere sahip hayırlı bir nesil yetiştirmek duası ve gayretiyle devam etmekteyiz.