İyilik Yarışında Son Durum

100 Yetim Kardeşimizle Yola Devam ... TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ...

     Milli Eğitim Müdürlüğü 22.09.2016 tarih  , 88363018-821-E.10039776 sayılı “Her sınıfın Yetim Kardeşi Var” konulu yazı gereğince , üç yıldır devam eden “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesine destek çalışmalarımıza  2017- 2018 öğretim yılına yetim kardeş sahibi okullar arasında İstanbul 2.si olarak  başladık ve devam ettik.   2018 Mart  ayı itibariyle yetim kardeş sayımızı 100 e çıkarmayı başardık ve  İyilik yarışında sadece İstanbul da değil projeye destek veren okullar arasında Türkiyede   ilk sıraya yerleştik.  İyilik yarışında bize destek veren öğrenci ,öğretmen ve velilerimize teşekkür ediyoruz.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı Ve Eğitim-Bir-Sen Sendikası ile işbirliği halinde 2013 yılından beri “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var ?”, “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesini sürdürüyor. Dünyanın dört bir yanındaki yetimlere ulaşan bu iyilik yarışına bizlerde 2014 yılında dahil olduk. Üç yıldır  okul aile birliğimiz , öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte projeye destek vermekteyiz. Şu anda mevcut 26 sınıfımızın farklı coğrafyalardan yetim kardeşleri bulunuyor.  Okul Aile Birliği adına da  yetim kardeşler edindik. Ayrıca velilerimizden  bireysel olarak da yetim kardeş edinenlerle birlikte okulumuzun mevcut yetim kardeş   sayısı bu yıl 2018 Mart ayında 100'e yükseldi. Okulumuzun bu projeye dahil olmasının  sebebi yarınlara merhamet duygusu olan , iyilik yapmayı bilen, hayırsever duyarlı bir nesil taşımaktır.

“İyilikte Yarışan Sınıflar” projesine destek çalışmalarımız üç farklı şekilde sürdürülüyor.  İlki, değerler eğitimi öğretmenlerimiz aracılığıyla dağıtılan ve  evlere gönderilen iyilik  kumbaraları. Bu kumbaralar öğrencimiz tarafından yetim kardeşi için doldurularak , en geç Mayıs ayı sonuna kadar  okula teslim edilecektir. Kumbarasını dolduran öğrenci  isterse yeni kumbara alabilir. Kumbarayı doldurup okula geri getirme ya da projeye destek çalışmalarına katkıda bulunma  tamamen gönüllülüğe bağlıdır. 

Yetim kardeşimiz için yaptığımız ikinci ve süreklilik arz eden çalışmamız ise  sınıf öğretmenimizin sınıfı için oluşturduğu “Yetim Kardeş  İyilik Kumbarası” . Proje kapsamında her ay , bir yetimin gıda-kırtasiye-kıyafet gibi ihtiyaçlarının karşılanması için  İHH Yetim Hesabına 100 TL yatırılması gerekiyor. Bunun için öğrencilerimiz her hafta  Cuma günü sınıflarındaki mevcut kumbaraya “Yetim Kardeşimi Seviyorum , Onu  Sevindiriyorum. Bugün iyilik ve sadaka günüm.” diyerek  en az 2 TL  atıyorlar. Bir ay sonunda sınıf kumbarasında  100 TL oluşması gerekmektedir. Böylelikle sınıfımız kendi yetimimin aylık ödemesini toplamış oluyor. Bu çalışmamı tüm sınıflarımız  düzeyinde çok güzel bir şekilde devam ediyor.

Projemizin üçüncü destek çalışması ise  yetimlerimizin haziran , temmuz , ağustos , eylül aylık ödemelerini de desteklemek adına Okul Aile Birliği  bahçe şenliği yiyecek kermesidir.  

Sınıf yetimleri dışında bireysel yetim kardeş talebinde bulunmak isteyen  velilerimiz öncelikle  ilk ay ödemesi olan 100 TL yi veriyor sonra bu para  okulumuz aracılığıyla ihh yetim hesabına yatırılıyor . Bu işlemin ardından okulumuz yetim sorumlusu hocalarımız İHH ile bağlantıya geçerek sponsorluk başvurusu yapıyorlar. Başlatılan yetim kardeş sponsorluğu için velimiz , bir yıl boyunca her ay 100 tl verme sözüde vermiş oluyor. Velimiz isterse ödemeyi yıllık olarakta (1200 TL) yapabiliyor.

     Bu vesileyle yetimlere destek olmak adına  yapmış olduğumuz çalışmalarımıza destek veren olan tüm velilerimize, öğretmenlerimize  ve sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Rabbimiz bizleri razı olduğu kullarından eylesin inşallah. Selam ve dua ile…